به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاعپرس، نشست تخصصی برنامههای بنیاد شهید و امور ایثارگران در تولید فیلم و برگزاری جشنوارهها با حضور «فرهاد مختاری» دبیر جشنواره فیلم ایثار و معاون هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران در مجموعه سینمایی مهر مشهد برگزار شد.
مختاری به ارائه گزارشی از مسیر جشنواره طی شش ماه گذشته پرداخت و با بیان اینکه این جشنواره برای اولینبار بهصورت بینالمللی و با اضافه شدن فیلمنامه برگزار میشود، اظهار داشت: بیش از یکهزار و ۲۷۰ اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است.
وی با بیان اینکه تولیدات هنری بنیاد شهید در سال۱۴۰۲ با گستردگی در رشتههای هنری تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی دنبال میشود، گفت: سه فیلم بنیاد و امور ایثارگران در مرحله پیش تولید قرار دارد که بهزودی وارد فاز تولید میشود. متاسفانه با وجود اینکه ۴۳ سال از پیروزی انقلاب اسلامی میگذرد اما هنوز نتوانستهایم از شهید همت، رجایی و زینالدین و بسیار دیگری از شهدا که الگوهای برجسته زیست شهیدانه میباشند، تولید فیلم و اثر هنری داشته باشیم.
دبیر جشنواره ایثار ضعف متن و فیلمنامه را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه از فیلمنامههایی که حرف تازه و نویی داشته باشد تمام قد دفاع میکنیم، تصریح کرد: سوژههای بسیار ناب و تکان دهندهای حتی در روستاهای ما وجود دارد که بیصبرانه منتظر آنها خواهیم بود.
مختاری خارج کردن جشنوارههای بنیاد شهید از تهران را یک رویکرد عدالتمحور برای تحقق عدالت فرهنگی در فعالیتهای فرهنگی دانست و با بیان اینکه جشنوارهها را به شهرستانها میبریم، گفت: برگزاری جشنواره ایثار در مشهد بخاطر محوریت امام رضا (ع) است.
وی سپس نامزدهای چند بخش جشنواره را اعلام کرد.
نامزدهای بخش مسابقه فیلمهای مستند
گروه داوری بخش فیلمهای مستند، کوتاه، پویا نمایی و نماهنگ نخستین جشنواره بین المللی فیلم وفیلمنامه ایثار متشکل از آقایان: محمد علی فارسی، محمدرضا عرب، اسماعیل شرعی، محمد زین العابدینی و سعید الهی نامزدهای خود را به این شرح اعلام کردند:
الف) نامزدهای بخش مستند:
۱- بهترین کارگردانی:
- محمد سلیمی راد برای فیلم سرباز شماره صفر
- حسین وزیری زاده برای فیلم آورتین
- ساسان فلاح فر برای فیلم چشم ایران
۲- بهترین تهیه کنندگی:
- محمد سلیمی راد برای فیلم سرباز شماره صفر
- مصطفی شوقی برای فیلم ۷۲ ساعت
- مهدی شاه محمدی برای فیلم هجده هزار پا
۳- بهترین پژوهش:
- مهدی شاه محمدی برای فیلم هجده هزارپا
- محسن اسلام زاده برای فیلم پاییز ۵۰ سالگی
- حنظله تاج الدینی برای فیلم دستمال سرخها
-
ب) نامزدهای بخش فیلمهای داستانی
۱- بهترین کارگردانی:
- محمد پایدار برای فیلم نوشابه مشکی
- حسین دارابی برای فیلم محافظ
- حسین ترک جوش برای فیلم عباس
- مصطفی آقا محمد لو برای فیلم اسماء
- حسن حبیب زاده برای فیلم اتاق عقد
۲- بهترین تهیه کنندگی
- محمد جواد موحد برای فیلم نوشابه مشکی
- محمد جواد موحد برای فیلم اتاق عقد
- فرهاد حاجی عباسی برای فیلم اسماء
ج) نامزدهای بخش پویانمایی
بهترین پویانمایی:
- آسمانهای دوست داشتنی به کارگردانی امیر حسین مهران
- سمپاش به کارگردانی فرنوش عابدی
- پیش از بهشت به کارگردانی احمد حیدریان
- نهنگ سفید به کارگردانی امیر حسین مهران
د) نامزدهای بخش نماهنگ:
۱- بهترین نماهنگ:
- تاروپود به کارگردانی محمد صادق رمضانی مقدم
- شهر آسمونی به کارگردانی مهدی آخوندی
- سیاوشان به کارگردانی احسان رجبلو
نامزدهای بخش مسابقه بین الملل
گروه داوران بخش مسابقه بین الملل متشکل از آقایان: محسن برمهانی، محمدرضا اسلاملو، باسل الخطیب، عزام صالح و عادل حاج محمد اوویچ نامزدهای خود را در بخشهای مختلف به شرح زیر اعلام کردند:
الف) نامزدهای بهترین پویانمایی کوتاه:
- نهنگ سفید به کارگردانی امیر مهران
- شیرین محصول کشور عراق
- پیش از بهشت به کارگردانی احمد حیدریان
- پیچ تاریخی به کارگردانی میلاد محمدی
ب) نامزدهای بهترین تحقیق و پژوهش مستند کوتاه
- مسیر سازان آزاد محصول کشور اسپانیا
- جمعه دوم آوریل محصول جمهوری اسلامی ایران
ج) نامزدهای بهترین فیلم کوتاه داستانی:
- مطلع فجر، محصول جمهوری اسلامی ایران
- نوشابه مشکی، محصول جمهوری اسلامی ایران
- اسماء، به کارگردانی مصطفی آقا محمد لو
- لیلا، به کارگردانی مجتبی اسپنانی
- محافظ، محصول جمهوری اسلامی ایران
د) نامزدهای بهترین مستند کوتاه
- مسیر سازان آزاد، محصول کشور اسپانیا
- مریم، محصول کشور عراق
- در محضر انسانیت، محصول کشور سوریه
- جمعه دوم آوریل، محصول جمهوری اسلامی ایران
نامزدهای بخش مسابقه سینمای ایران
گروه داوران این بخش متشکل از آقایان سید احمد میر علایی، عبداله باکیده، پرویز شیخ طادی، داریوش یاری و حسین سلطان محمدی
انتهای پیام/ 121